07.06.2016

SFP Nedir? Small Form Pluggable Module

Son Yazılar

BİLGİ BANKASI

 
Fiber altyapı sistemlerinde ışık üzerinden taşınan sinyallari elektriksel akım halinde sinyallere çevirmekte kullanılan modüldür. Genel olarak aktif cihaz adı verilen switchler'in tamamlayıcı cihazlarıdır. SFP modüllerinde protokoller bağımsızdırlar ve genellikle 2,5 Gbps veya 155 Mbps  hızına kadar çalışmak üzere hazırlanmış arayüzleri vardır.
SFP modül yuvalarına (slotlarına) farklı standartlarda bakır veya fiber modüller takılabilmektedir. Tek bir switch noktasında, bu sayede, farklı elektrik portları ve-veya  fiberoptik sağlayan bir hizmet sağlamak mümkündür. Fiber ya da bakır portları stabil olan cihazlarda her farklı iletişim altyapısında (single mode fiber uzun mesafe, single mode fiber çok uzun mesafe, multi mode fiber, single mode fiber kısa mesafe gibi) farklı bir aktif switch ihtiyacı oluşmaktadır. Fakat bu durum, SFP kullanılması durumunda ekonomik olarak tek bir switch ile hybrid yapılar sağlanarak çözülebilmektedir. Birkaç farklı tipi bulunmaktadır;
 
Multimode
 
Multimode fiber optik kablolarla birlikte kullanılmakta olan modül grubudur. SX modül olarak da bilinmektedir. 850 nm dalga boyunda maksimum 550 mt. iletişim kapasiteyle 1.25 Gbps hızda (550 metre mesafeye kadar) veya 4.25 Gbps hızda (150 metre mesafeye kadar), bir başka ifadeyle100 Mbps arayüzler 2 Kmye kadar, 1000 Mbps arayüzler ise 270-550 metre mesafeye kadar performanslı bir şekilde çalışabilirler.
 
Single Mode One Pair
 
Single mode directional SFP modül, iletişim için dubleks (bir çift) fiber optik kablo kullanmaktadır. Kablonun bir kılı alış, diğer kılı ise gönderim için kullanılır. 
 
Single mode SFP'lerde 1310 nm ve 1550 nm olarak iki farklı iletişim dalga boyu bulunmaktadır. 1310 nm lazer SFP'ler 10-20 Kmye kadar mesafelerde kullanılmaktayken, 1550 nm lazer SFP modüller 300 Km'ye kadar iletişim olanağı sunmaktadır. Tabi her bir SFP'nin çalışması için kablonun öteki ucuna konulacak SFP karşılığının da aynı dalga boyunda olması gerekmektedir ve en büyük şarttır. Single mode directional modül tipleri kısaltılmış halleri ile aşağıdaki gibidir.
 
 
  • ZX : 1550 nm dalga boyu, en fazla 80 Km uzaklık.
  • EZX : 1550 nm dalga boyu, en fazla 120 Km uzaklık.
  • LX : 1310 nm dalga boyu, en fazla 10 Km uzaklık.
  • EX : 1310 nm dalga boyu, en fazla 40 Km uzaklık.
  • BX : 1490 nm/1310 nm çalışma dalga oyunda tek yönlü iki farklı dalga boyunda iletişim kurmak için 10 Km mesafeye kadar.
 
Single Mode Bidirectional. 
 
Bu SFP modüller habeleşme için sadece tek kıl fiber kullanırlar. Özellikle GPON sistemlerinde, Telekom operatörleri iletişim altyapılarında, ve diğer kullanıcılara yönelik fiber Telekom servislerinde bidirectional arayüz kullanılmaktadır. 
 
Bidirectional SFP modüller çift modlu çalışarak farklı dalga boyarında veri alma ve veri gönderme yapabildiği için eşzamanlı olarak hem alım hem de gönderim yapabilmektedir. 
 
Bu SFP'ler seçilirken karşılıklı kullanılan SFP'lerin ters simetrik olarak seçimesi gerekir. Yani alma ve gönderme frekansları tam tersi olmalıdır.